EŞANJÖR

EŞANJÖR

Rhino şirketi olarak 1976 yılından süregelen tecrübe ve birikimi ile endüstriyel ve sanayi tipi Esanjörlerin üretimini gerçekleştirmektedir.
Esanjörler akışkanların sıcaklığının başka bir sıvı veya gaz akışkan ile değiştirilmesini sağlayan ekipmanlardır. Birçok farklı fazdaki ürünlerin ısı alışverişinde kullanılabilirler.

Üretim prosesi, kullanım alanları ve boru demeti yapısına göre düz borulu ve U borulu eşanjörler olarak sınıflandırabiliriz.

Düz ve “U” borulu eşanjörlerin üretiminde dikkat edilmesi gereken husus akışkanlar ve akışkanların spesifik özellikleri ile bu akışkanların eşanjör içindeki reaksyonlarıdır. Ağırlıklı olarak Aısı 316L kalite paslanmaz malzemeden yapılmakla birlikte, ürünlere göre karbon çelik, Aısı 304 L kalite paslanmaz çelik, bakır boru, bafon boru veya prinç boru demetli, Hastelroy paslanmaz Çelik ve Doblex çelik malzemelerden imal edilmektedir.

Borulu Eşanjör Boru Demeti ve Gövde Bilgileri
Müşteri isteği ve proses bilgilerine göre eşanjör boru demetleri karbon çelik, paslanmaz, bakır ve prinç ile bafon borudan imal edilirler. Boru çapları 8mm ile 42,3 mm olarak değişiklik gösterir. Boru çaplarının belirlenmesinde akışkanlardan istifade edilir. Akışkan çeşitlerine ve eşanjörün tasarım modeline göre düz veya U borulu yapılan boru demetleri, en çok yaşanan kireçlenme ve korozyonlanma göz önünde bulundurularak tasarlanırlar. Buharlı sistemlerde tercih edilen sistem “U” borulu sistemdir. Yağ sistemlerinde ise tek taraf sabit, diğer taraf gezer aynalı düz borulu sistemdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus sızdırmazlık için uygu contaların seçimidir.

Borulu Eşanjör Kullanım Alanları
Tekstil, gemi ve gıda gibi başlıca ana sektörlerde kullanılan eşanjörler, alternatif bir enerjide ikinci bir alternatif bir enerji ihtiyacı doğan tüm sektörlerde kullanılabilirler. Buhar, kızgın yağ kazanı ve kızgın su kazanı bulunan firmalarda kullanma suyu ve/veya sıcak su düşük basınçlı buhar talebi vb. ihtiyaçların karşılanmasında ekonomik çözümler sunar. Enerji geri kazanım uygulamalarında, tekstil sektöründe atık su geri kazanım sistemlerinde temizleme faktörlerinin göz önünde bulundurulması durumunda U ve düz borulu eşanjörler proses kolaylığı sağlamaktadır.

Esanjörlerin başlıca kullanım alanları

  • Likit-Likit
  • Su-Yağ
  • Su-Gaz(hava, azot vb.)
  • Buhar-Su
  • Buhar-Yağ
  • Buhar-Gaz
  • Yağ-Yağ
  • Yağ-Gaz

Rhino Borulu Eşanjörleri

– Uluslararası standartlara uygun tasarım ve imalat
– Kullanım ve bakım dokümantasyonu
– Yüksek kalite ve uzun ömür garantisi
– Kullanıcı taleplerine uygun, uluslar arası kabul görmüş tasarım ve imalat
– Komple Sertifkalı malzeme kullanımı
– Kullanım şartlarına en uygun malzeme ve işçiliklerin seçilmesi
– Yüksek kalite ve uzun ömür grantisi
– Komple Kullanım ve Bakım Dökümantasyonu
– Yüksek basınç ve Vakum altında çalışma